середа, 9 липня 2025 р.

13 липня – День рибалки!


 13 липня – День рибалки!
      Запрошуємо завітати до відділу виробничої літератури Волинської ОУНБ імені Олени Пчілки та ознайомитися з тематичною добіркою книжок, присвячених рибальству – справжньому мистецтву, що поєднує людину з природою.

      У фонді відділу представлені:

-       практичні посібники з рибальства на озерах і річках;

-       довідники з риболовних снастей, технік спортивного рибальства та сезонних порад;

-       цікаві історії з рибальського життя та пригод;

-       видання зарубіжних авторів, зокрема, книга  Джо Сермелі «Рибальство» від УІК.

     Незважаючи на те, чи ви рибалка зі стажем, чи лише мрієте про свій перший улов – у нас знайдеться щось цікаве саме для вас!

      

    Генетика риб : підруч. для студ. внз / В. В. Базалій та ін. – Херсон : Олді-плюс, 2018. – 305 с.

     Зав'язкін О. В. Розведення риби і раків : практичні поради фахівцям / О.В. Зав'язкін ; пер. з рос. Н.О. Якименко. -– Донецьк : БАО, 2004. -– 80 с.

     Максим’юк Б. В. Рибоохорона. Історія створення та сучасність / Б.В. Максимюк. – Луцьк : Волин. обл. друк., 2004. – 173 с.

     Основи рибоохорони : практикум : навч. посіб. для бакалаврів / І. А. Лобанов [та ін.]. – Херсон : Олді-плюс, 2019. – 356 с.

   Рибальство (промислове, любительське та спортивне) : підручник / Ю. В. Пилипенко [та ін.]. – Херсон : Олді-плюс, 2020. – 654 с. : іл.

    Сермелі Джо. Рибальство. Повний довідник / Д. Сермелі ; пер. з англ. О. Шевченко. – Київ : КМ-Букс, 2018. – 256 с. : іл.


Більше інформації ви можете знайти, звернувшись до відділу виробничої літератури нашої бібліотеки. До зустрічі!




 


понеділок, 7 липня 2025 р.

Штучний інтелект : нова ера знань

 




ЦІКАВИТЕСЯ ТЕМОЮ ШТУЧНОГО ІНТЕЛЕКТУ?

Ші – це не майбутнє. Це інструмент сучасності. І наша бібліотека – місце, де можна почати розуміти його вже сьогодні.

Як показує практика, світ стрімко змінюється, і штучний інтелект (ШІ) уже сьогодні відіграє важливу роль у системах управління – виробничими процесами, трудовими ресурсами, безпекою праці та екологією.

ШІ — це технології, що здатні навчатися, аналізувати інформацію, приймати рішення та автоматизувати складні процеси. Його застосовують у промисловості, медицині, транспорті, ІТ-сфері та навіть у побуті. Штучний інтелект не замінює людину, а допомагає приймати точніші, безпечніші та швидкі управлінські рішення.

Тему «ШІ» в системах управління глибоко й ґрунтовно висвітлено у фахових виданнях та в новітній виробничій літературі, що представлена у фондах бібліотеки.

Запрошуємо Вас до відділу виробничої літератури Волинської ОУНБ імені Олени Пчілки ознайомитися з книгами, періодикою та матеріалами, що розкривають цю надсучасну тему в українських і світових реаліях.



Булгакова О. С. Методи та системи штучного інтелекту : теорія та практика : навч. посіб. / О. С. Булгакова, В. В. Зосімов, В. О. Поздєєв. – Херсон : Олді-плюс, 2020. – 356 с.

Глосарій з навчальної дисципліни “Системи штучного інтелекту” : для студ. напряму підготов. "Комп'ютерні науки" всіх форм навч. / уклад. С.В. Кавун, В.М. Коротченко. – Х. : ХНЕУ, 2008. – 135 с.

Нікольський Ю. В. Системи штучного інтелекту : навч. посіб. / Ю. В. Нікольський, В. В. Пасічник, Ю. М. Щербина. – Львів : Магнолія 2006, 2013. – 279 с.

Янсіті М. Конкуренція за доби штучного інтелекту / М. Янсіті, К. Лахані ; пер. з англ. Ю. Григоренко. -– Київ : BookChef, 2021. – 302 с.

Андрощук Г. Глобальні стандарти етики штучного інтелекту / Г. Андрощук // Інтелектуальна власність. – 2021. – № 11. – С. 34 – 40.

Арданов О. Авторське право проти штучного інтелекту. Хто переможе? / О. Арданов // Юридичний вісник України. – 2023. – 1–15 жовт. – С. 4 – 5.

Економічний потенціал використання технологій штучного інтелекту для оптимізації управління фінансами місцевих громад в Україні / Є. В. Котух, М. В. Рябокінь, О. В. Блюма, О. М. Денисюк // Економіка України. -– 2025. – № 3. – С. 3 – 20.

Попов А. Використання технологій штучного інтелекту в аудиті / А. Попов // Юридичний вісник України. – 2023. – 1–10 серп. – С. 36 – 37.

Россомаха І. Д. Вплив штучного інтелекту на ринок праці у світі та в Україні зокрема / І. Д. Россомаха, О. М. Кириленко, А. В. Борисюк // Економіка. Фінанси. Право. – 2024. – № 2. – С. 27 – 30.

Свєшніков С. В. Використання методів штучного інтелекту для розв’язання наукових задач у сфері оборони / С. В. Свєшніков, В. П. Бочарніков // Наука і оборона. – 2023. – № 4. – С. 29 – 40 .

Циганов С. А. Розвиток штучного інтелекту: еволюційні процеси на міжнародному фінансовому ринку / С. А. Циганов, В. В. Апалькова // Фінанси України. – 2018. – № 8. – С. 20 – 31.

Цопа В. Технологічна сингулярність ШІ в системах управління / В. Цопа // Охорона праці. – 2025. – № 4. – С. 8 –13.

Цопа В. Штучний інтелект складає іспит з керування ризиками в системах управління / В. Цопа // Охорона праці. – 2025. – № 4. – С. 24 – 36 (дод.).

Чеберячко С. Штучний інтелект – користь чи небезпека? / С. Чеберячко // Охорона праці. – 2025. – № 4. – С. 6 – 7.

















неділя, 6 липня 2025 р.

Петро Прокопович - винахідник рамкового вулика


Вся пасічницька спільнота України у 2025 році відзначає 250-річчя від дня народження видатного українського бджоляра, новатора та науковця Петра Івановича ПРОКОПОВИЧА. Його внесок у розвиток бджільництва не лише в Україні, але й у всьому світі є неоціненним і продовжує впливати на сучасні методи пасічникування.



Петро Іванович зробив безцінний внесок у розвиток бджільництва, винайшовши у 1814 році перший у світі розбірний рамковий вулик. Ця інновація революціонізувала бджільництво, зробивши його більш ефективним, гуманним і зручним для пасічників. Завдяки цьому відкриттю стало можливим отримувати мед без знищення бджолиних сімей, що значно підвищило продуктивність пасік та зменшило втрати бджіл. Сучасне світове бджільництво базується саме на принципах, які започаткував Прокопович.

субота, 5 липня 2025 р.



Сьогодні, 5 липня 2025 року відбулося чергове засідання клубу "Нумізмати Волині".

Нумізматика – це не лише захоплення, а й справжнє мистецтво дослідження історії через монети.

Нумізмати спілкуються, обмінюються досвідом, знайомляться з рідкісними екземплярами, діляться відкриттями та дослідженнями. Кожна зустріч перетворюється на живий майданчик обміну знаннями, де монети «говорять» мовою епох, країн і культур.

Тематична книжкова виставка і виставка монет, організована у відділі виробничої літератури Волинської ОУНБ імені Олени Пчілки стала чудовим доповненням. Відвідувачі могли побачити як старовинні, так і сучасні монети, кожна з яких має свою унікальну історію.














середа, 25 червня 2025 р.

Незвичайні та рідкісні професії у світі (відеопрезентація)



Світ набагато ширший, ніж ми його уявляємо. Доказом цього служать і професії, про які дехто з нас ніколи не чув. Одні з цих професій можуть здатися вам дивними й, на перший погляд, зовсім незвичайними. Проте вони існують і про доцільність такого фаху ми можемо лише порозмірковувати. 
Пориньте у захопливий світ рідкісних професій разом із відеопрезентацією від відділу виробничої літератури Волинської ОУНБ імені Олени Пчілки (в рамках проєкту "Цікавий світ професій).






субота, 21 червня 2025 р.

Засідання клубу "Нумізмати Волині"


21 червня відбулося засідання нумізматів – любителів історії, культури та мистецтва, втілених у металі. Учасники клубу зібралися у затишному просторі відділу виробничої літератури Волинської ОУНБ імені Олени Пчілки, аби поділитися унікальними експонатами своїх колекцій, обмінятися досвідом та обговорити нові тенденції у світі нумізматики.

Про технології виготовлення монет, символіку та історичне значення грошових знаків відвідувачі дізналися, переглянувши книжкову виставку «Монета як свідок епохи». Виставка супроводжувалась фотоілюстраціями, книгами та пресою з фондів бібліотеки, а також зразками сучасних монет, які надали колекціонери.

Зустріч пройшла в атмосфері дружнього спілкування, об’єднавши як досвідчених колекціонерів, так і новачків.

 Запрошуємо всіх охочих доєднатися до нашої спільноти однодумців!







понеділок, 16 червня 2025 р.

19 червня – День фермера в Україні


19 червня в Україні відзначають День фермера.

Фермер - це не професія, а швидше спосіб життя особливих людей, які не уявляють себе без землі, без вранішнього сонця, що сходить над рідним краєм.

Для кожного фермерська праця дуже важлива, адже це - достаток в наших родинах, країні, а в умовах війни - віра кожного в завтрашній день.

Шановні фермери та працівники фермерських господарств!

Завдяки вашим працьовитим рукам, мудрості та напруженій самовідданій праці живе наша українська нива.



В усі часи робота фермера була і залишається нелегкою, практично без свят і вихідних, але такою важливою та потрібною для добробуту нашої країни. В умовах сьогодення ваша праця є особливо важливою й одночасно важкою, як ніколи. Поки наші воїни продовжують боронити нас від ворога, ви продовжуєте професійно робити справу, від якої сьогодні залежить продовольча безпека України в цілому. Нехай праця буде плідною, а врожаї - багатими. Бажаємо успіхів у всіх планах та проєктах. З Днем фермера! Разом до Перемоги!


Працівники відділу виробничої літератури запрошують ознайомитись з книжковою виставкою «Фермерство України – потреба часу».

середа, 28 травня 2025 р.

Засідання клубу "Волинська бджілка"



28 травня відбулося чергове засідання клубу «Волинська бджілка».
На засіданні клубу, що вже багато років діє  на базі відділу виробничої літератури Волинської ОУНБ імені Олени Пчілки були  висвітлені слідуючі питання:

а) заходи до 250-ї річниці від дня народження Петра Прокоповича – основоположника раціонального бджільництва;

б) участь у Конгресі «Апімондія» в Копенгагені;

в) висування кандидатів на нагородження від Спілки пасічників України;

г) поточні роботи на пасіці.

Засідання проводив голова ГО "Братство бджолярів землі Волинської Ройовий стан", пасічник Володимир Дмитрук.

 

Про секрети бджолярської справи і найбільш цікаві прийоми пасічників ви дізнаєтесь, шановні відвідувачі, переглянувши тематичну книжкову виставку «Загадковий світ бджіл». Запрошуємо до нашої книгозбірні!

неділя, 18 травня 2025 р.

20 травня – Всесвітній день бджіл




20 травня – Всесвітній день бджіл, що відзначається з 2018 року.
Мета Всесвітнього дня бджіл – привернути увагу людства до зникнення бджіл, інформувати населення про важливу глобальну роль бджіл, надати роз’яснення про можливі шляхи їх захисту. 
Відділ виробничої літератури Волинської ОУНБ імені Олени Пчілки тісно співпрацює з бджолярами Волині з 2009 року в межах діяльності клубу «Волинська бджілка». Спільне багатолітнє партнерство спрямоване на поінформованість громадян про важливу роль бджіл, цілющі властивості продуктів їх життєдіяльності, а також на обговорення і вирішення проблем, пов’язаних з їх охороною.
Засідання клубу є систематичними, їх учасники – відомі бджолярі нашого регіону, наукові працівники в галузі бджільництва і просто пасічники-любителі. Обмін досвідом, новими ідеями, знайомство з новинками літератури та проведення цікавих масових заходів за сприяння бібліотечних працівників – зміст зустрічей волинських бджолярів.


Вітаємо всіх пасічників Волині з Всесвітнім днем бджіл!
Бажаємо всім добра і миру, міцного здоров’я, натхнення, щасливої світлої долі та багатих медозборів на радість людям!


субота, 17 травня 2025 р.

Засідання клубу "Нумізмати Волині"


17 травня у відділі виробничої літератури відбулося чергове засідання клубу «Нумізмати Волині». 

Нумізматами називаються люди, які збирають монети різних країн і епох. У наш час це найпопулярніший вид колекціонування і ним займаються мільйони любителів з різних країн світу. Захоплення монетами почалося ще в середині ХVIII століття. Саме тоді німецький вчений по імені Іоганн Генріх Шульце почав проводити регулярні лекції про монети. Для цього він використовував свою власну колекцію монет і вважався видатним нумізматом свого часу.

Фахівці в сфері економіки вважають, що колекціонування монет може бути не тільки захоплюючим хобі, а й засобом інвестицій, оскільки ціна рідкісних монет ще жодного разу не падала, а тільки збільшувалася з кожним роком.

Якщо Вас цікавлять старовинні монети, запрошуємо у першу і третю суботу щомісяця до нашого відділу на засідання клубу. Тут на Вас чекатиме приємне спілкування, можливість придбати або обміняти цінні монети, а також багато цікавої інформації у галузі нумізматики. 

Чекаємо на Вас!






середа, 7 травня 2025 р.

Психолог – професія нашого часу (зустріч з фахівцем)

 


7 травня 2025 року у соціокультурному просторі «Мистецький» відбулася зустріч старшокласників Луцького ліцею № 9 з психологинею, членкинею  Національної психологічної асоціації Анною Сілковою на тему «Психолог – професія нашого часу!» в рамках проєкту «Цікавий світ професій». 


Мета заходу – збагатити знання молоді про професію психолога, популяризувати цю професію, викликати до неї інтерес, адже правильний вибір професії — запорука майбутнього щасливого життя. 
Як зауважила Тетяна Яцюк, модератор заходу,  «Професія психолога сьогодні – одна з найактуальніших та найзатребуваніших у суспільстві».
Під час зустрічі з психологинею учні дізналися хто такий психолог і в чому заключається його робота. А також обговорювали як підтримати себе та близьких, як керувати емоціями в складні часи, як вгамувати біль і знайти себе в нових життєвих умовах, як планувати в часи невизначеності та де знайти ресурси для цього.

Анна Олександрівна провела цікаву, змістовну вправу «Зминання емоцій».


Зустріч проходила в активному спілкуванні з учнями. Присутні мали змогу ознайомитись з книжковою виставкою по даній тематиці.
Дякуємо  класному керівнику Данилюк Світлані Ярославівні, що завітала з учнями  на захід "Психолог – професія нашого часу!" До зустрічі!







субота, 3 травня 2025 р.

Засідання клубу "Нумізмати Волині!


 

Сьогодні, 3 травня у відділ виробничої літератури Волинської ОУНБ імені Олени Пчілки завітали члени клубу «Нумізмати  Волині». На засіданні присутні обговорювали новинки нумізматичної продукції та багато цікавої інформації, що стосується українських монет та банкнот, а також ознайомились з книгами  та періодичними виданнями  з  даної тематики, взятих з фондів нашої бібліотеки!

Нумізматами називаються люди, які збирають монети різних країн і епох. У наш час це найпопулярніший вид колекціонування і ним займаються мільйони любителів з різних країн світу. Колекціонування монет може бути не тільки захоплюючим хобі, а й засобом інвестицій, оскільки ціна рідкісних монет ще жодного разу не падала, а тільки збільшувалася з кожним роком.

Запрошуємо усіх бажаючих!







четвер, 24 квітня 2025 р.

Охорона праці – запорука здоров’я (книжкова виставка)



28 квітня – Всесвітній день охорони праці. У 2025 році День охорони праці пройде під девізом : «Революційні підходи до здоров’я і безпеки: роль ШІ та цифровізації на роботі». (Revolutionizing health and safety: the role of AI and digitalization at work).

З цієї нагоди проводяться відповідні заходи. Мета – привернення уваги суспільства, суб’єктів господарювання і влади до проблеми безпеки людини на робочому місці та запобіганню нещасним випадкам на виробництві.
  • Відділ виробничої літератури Волинської ОУНБ імені Олени Пчілки активно долучився до проведення заходів щодо відзначення Всесвітнього дня охорони праці. Оформлено стенд «Охорона праці очима дітей» наших відвідувачів. Виховувати високу культуру безпеки праці, відповідальне ставлення до особистої безпеки, збереження життя та безпеки оточуючих людей потрібно ще з раннього дитинства, бо сьогоднішні школярі – це майбутні працівники і роботодавці. Дитячі малюнки відображають тематику охорони праці, промислової безпеки та правила безпечної поведінки у повсякденному житті.

 А також організована  розгорнута тематична книжкова виставка «Охорона праці – запорука здоров’я». На виставці представлені законодавчі документи, довідники, підручники, навчально-методична література, статті з журналів та наукових збірників.



У Всесвітній день охорони праці ми привертаємо увагу до всіх, хто турбується про життя і здоров’я українців, проявляючи мужність і героїзм під час виконання виробничих завдань.

Щиро бажаємо всім мирного неба, здоров’я, сил і натхнення заради Перемоги! Запрошуємо до нашої книгозбірні!